Home » , , » ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0 (Β' ημίχρονο)

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0 (Β' ημίχρονο)

Written By Dimitris Kalidis on Τετάρτη, 7 Φεβρουαρίου 2018 | 8:57 μ.μ.

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα στο ΟΑΚΑ ο μεγάλος αγώνας ρεβάνς ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες τρεις ημέρες μετά την αναμέτρησή τους για το πρωτάθλημα στο Καραϊσκάκη, το τέλος της οποίας βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να πανηγυρίζουν τη νίκη (2-1) με επική ανατροπή, διασταυρώνουν εκ νέου τα ξίφη τους, αυτήν τη φορά για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Ο πρώτος μεταξύ τους αγώνας για το Κύπελλο έληξε χωρίς τέρματα (0-0) κάτι που σημαίνει ότι οι δύο ομάδες έχουν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση. Σε περίπτωση που δεν παραβιαστει κάποια εστία, τότε το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι παίρνουν την πρόκριση αν νικήσουν με οποιοδήποτε σκορ, ενώ στον αντίποδα οι Πειραιώτες προκρίνονται με νίκη και με ισοπαλία με γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Πειραιώτες αγωνίζονται υπό τις οδηγίες του Χρήστου Κόντη, καθώς ο Όσκαρ Γκαρθία παρουσίασε συμπτώματα σκωληκοειδίτιδας και εισήχθη σε νοσοκομείο λίγες ώρες πριν την έναρξη του ματς.

Πάντως στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο προέκυψε και αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα, καθώς ο Σισέ δεν μπορεί να αγωνιστεί. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Ζιλέ και ο Ρομαό μετατοπίστηκε στην άμυνα ως στόπερ με παρτενέρ τον Νικολάου.

Αρκετά γρήγορα αναγκάστηκε όμως να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του και ο Χιμένεθ, καθώς στο 28ο λεπτό τραυματίστηκε ο Λόπες περνώντας εκτός αγωνιστικού χώρου, με τον Χριστοδουλόπουλο να τον αντικαθιστά.

Το πρώτο ημίχρονο δεν επιφύλλασε συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0, με τους δύο προπονητές να μη ρισκάρουν ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο, ρίχοντας το βάρος στην τακτική.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

Γκολ:

Κίτρινες: Τσιγκρίνσκι (ΑΕΚ)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Λόπες (23' λ.τ. Χριστοδουλόπουλος), Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Κονέ, Γκάλο, Μπακασέτας, Μασούντ, Λιβάγια.

Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ρομαό, Φορτούνης, Μιραλάς, Μάριν, Ανσαριφάρντ

O Δημήτρης Μελισσανίδης δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτό το παιχνίδι

Όπως είναι φυσικό η ψυχολογία στα δύο στρατόπεδα, μετά το κυριακάτικο ματς πρωταθλήματος είναι εκ διαμέτρου αντίθετη.

Ο Ολυμπιακός βέβαια θα προσπαθήσει απόψε να αντιδράσει να βγάλει ποδοσφαιρικό εγωισμό, ωστόσο ουδείς μπορεί να γνωρίζει αν θα το καταφέρει αυτό, δεδομένου ότι η ΑΕΚ του έχει πάρει τον αέρα φέτος, έχοντας στα μεταξύ τους ματς δύο νίκες με ανατροπή και μία λευκή ισοπαλία.

Διαιτητής του σημερινού αγωνα είναι ο Γιώργος Κομίνης. Ο ρέφερι του συνδέσμου Θεσπρωτίας έχει βοηθούς τους Ηλία Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Ιωάννη Τουμπακάρη, με τέταρτο τον Άγγελο Ευαγγέλου του συνδέσμου Αθηνών και παρατηρητή τον Γεώργιο Λιόλιο του συνδέσμου Λάρισας.

Πηγή : zougla.gr